Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana zasad finansowania to szansa na rozwój samorządów

02 grudnia 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Likwidacja „janosikowego” to tylko ułamek reformy. Najważniejsza jest zmiana w filozofii finansowania samorządów, która w ciągu dekady ma dać ich budżetom dodatkowe 350 mld zł – mówi Rafał Szczepański, prezes stowarzyszenia „STOP Janosikowe”.

21 października br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to m.in. likwidację tzw. janosikowego. System, przez który duże miasta musiały oddawać istotną część swoich dochodów na rzecz biedniejszych samorządów, przez lata budził kontrowersje. Dziś już wiemy, że za sprawą tej ustawy przejdzie on do lamusa. Dlaczego tak długo toczyła się walka o jego likwidację?

Rzeczywiście Stowarzyszenie STOP Janosikowe od wielu lat zwracało uwagę na ten problem. I nie był to jakiś spór teoretyczny, uniwersytecki, ale realny, dotyczący realnych pieniędzy i tego, co można za nie zrobić. Jako przedsiębiorca angażujący się w różnego rodzaju działania społeczne zauważyłem, jak brak odpowiedniego finansowania przekłada się na mniejszy rozwój miasta, a konkretnie niedoinwestowanej warszawskiej Pragi- -Północ i biednego Mazowsza. A powodem okazało się właśnie „janosikowe”, które sprawiało, że m.in. Warszawa musiała oddawać ze swojego budżetu ogromne środki, które mogły być przeznaczane na rozwój jej najbardziej zaniedbanych dzielnic, a Mazowsze musiało zaciągać olbrzymie kredyty na spłatę „janosikowego”. To był czysty absurd.

Tak, ale jak sama nazwa wskazuje, system miał zabierać bogatym, żeby dać biednym.

Niestety w praktyce „janosikowe” nie miało nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13041

Wydanie: 13041

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament